Öppna Norrlandsmästerskapen i Härnösand

Brännans IF

Högslättens IP                           

                                                          

RESULTAT

NLM 16-17 juni 2007    

 

 

M 100m              FINAL

 

Vind: -3,5

 

 1 Andre Brännström               87 Skellefteå AIK                 11,63                    

 2 Odain Rose                     92 IFK Umeå                       11,78                    

 3 Johan Zetterberg               84 Strands IF                     11,97                     

 4 Erik Åselius                   89 Uppsala IF                     12,04                    

 5 Fredrik Kristoffersson         89 IF Vingarna                    12,32                    

 6 Robert Lindberg                88 SkellefteåAIK                  12,37                    

 

 

M 100m              heat  1

 

Vind: -2,0

 

 1 Stefan Tärnhuvud               85 Sundsvalls FI                  11,18                    

 2 Odain Rose                     92 IFK Umeå                       11,71                     

 3 Erik Åselius                   89 Uppsala IF                     11,83                    

 4 Robert Lindberg                88 SkellefteåAIK                  12,10                    

 5 Alexander Wallin               89 Sundsvalls FI                  13,26                    

 6 Joakim Sundqvist               89 Sundsvalls FI                  13,30                    

 

 

M 100m              heat  2

 

Vind: -0,8

 

 1 Andre Brännström               87 Skellefteå AIK                 11,40                    

 2 Johan Zetterberg               84 Strands IF                     11,76                    

 3 Fredrik Kristoffersson         89 IF Vingarna                    12,04                     

 4 Johnny Ulinder                 84 FK Älven                       12,18                    

 5 Fabius Ndote                   85 Brännans IF                    12,21                    

 6 Elias Bjuhr                    93 IFK Umeå                       13,64

 

 

 

M 200m              FINAL

Vind:+3,6

 

 1 Mattias Sunneborn              70 Spårvägens FK                  22,15                    

 2 Andre Brännström               87 Skellefteå AIK                 22,41                    

 3 Erik Åslin                     88 Sundsvalls FI                  23,60                    

 4 Robert Lindberg                88 SkellefteåAIK                  23,91                    

 5 Johan Zetterberg               84 Strands IF                     24,05                     

 

 

 

 

 

 

M 200m              heat  1

Vind +4,2

 

 1 Mattias Sunneborn              70 Spårvägens FK                  22,51                    

 2 Erik Åslin                     88 Sundsvalls FI                  23,68                    

 3 Robert Lindberg                88 Skellefteå AIK                 23,74                    

 4 Staffan Bylund                 83 FK Älven                       24,37                    

 

 

M 200m              heat  2

Vind +3,2

 

 1 Andre Brännström               87 Skellefteå AIK                 23,43                    

 2 Johan Zetterberg               84 Strands IF                     23,77                    

 3 Alexander Wallin               89 Sundsvalls FI                  26,52                    

 

 

M 400m              A-heat

 

 

 1 Mattias Sunneborn              70 Spårvägens FK                 49,18                    

 2 Robin Rohlén                   90 IFK Umeå                      49,44                    

 3 Erik Åslin                     88 Sundsvalls FI                 51,46                    

 4 Per Engström                   74 SollefteåGIF                  51,57                    

 5 Johnny Ulinder                 84 FK Älven                      53,06                    

 

 

M 400m              B-heat

 

 

 1 Markus Johansson               90 Öråns SK                       52,15                    

 2 Staffan Bylund                 83 FK Älven                       52,95                    

 3 Charles Svensson               75 Brännans IF                    53,28                    

 4 Mikael Johansson               86 Sollefteå GIF                  53,72                    

 

 

M 800m

 

 

 1 Markus Johansson               90 Öråns SK                        2.01,37                  

 2 Jan Westerberg                 80 Haparanda FI                    2.02,22                 

 3 Anton Asplund                  90 Ume FI                          2.04,37                 

 4 Elias Bjuhr                    93 IFK Umeå                        2.06,73                 

 

 

M 1500m

 

 1 Mattias Grahn                  87 Vännäs FI                       4.13,60                 

 2 Anton Asplund                  90 Ume FI                          4.20,82                 

 3 Daniel Pettersson              77 IFK Umeå                        4.25,45                 

 4 Elias Bjuhr                    93 IFK Umeå                        4.30,52                 

 

M 5000m

 

 1 Niklas Berglund                79 IFK Umeå                       16.55,16                 

 2 Jonas Blombacke                88 Mojärvs SK                     16.58,83                 

 3 Karl Nieminen                  56 Öbacka LK                      17.03,58                 

 4 Tomas Kapell                   90 IF Vingarna                    18.13,32                 

 

 

M 10000m

 

 

 1 Jonas Blombacke                88 Mojärvs SK                     35.54,51                 

 2 Niklas Berglund                79 IFK Umeå                       35.55,03 

 

M 110mh

 

 

 1 Fabius Ndote                   85 Brännans IF                    20,53                  

 

 

M 3000m hi

 

91,4cm                            

 

 1 Daniel Pettersson              77 IFK Umeå                      10.18,00                  

 

 

M längd

 

 

 1 Adam Johansson                87 Skellefteå AIK                  6,63    +4,5            

 2 Johnny Ulinder                84 FK Älven                        6,49    +3,2            

 3 Johan Zetterberg              84 Strands IF                      6,46    +3,9            

 4 Robert Lindberg               88 Skellefteå AIK                  6,06    +3,7            

 5 Joakim Sundqvist              89 Sundsvalls FI                   5,34    +4,0            

 6 Fabius Ndote                  85 Brännans IF                     5,21    +2,2            

 7 Alexander Wallin              89 Sundsvalls FI                   5,09    +4,6            

 

 

M tresteg

 

 

 1 Adam Johansson                87 Skellefteå AIK                 13,72    +4,2            

 2 Rasmus Nim                    89 Gäddede SK                     12,85    +2,1            

 

 

M höjd

 

 

 1 Joakim Sundqvist               89 Sundsvalls FI                   1,68                     

 

 

M stav

 

 

 1 John Gustavsson                88 Skellefteå AIK                 4,20                    

 2 Rasmus Nim                     89 Gäddede SK                     3,80                    

   Johnny Ulinder                 84 FK Älven                       Ej res.   

 

 

M kula

 

7,26kg                            

 

 1 Mats Olsson                    86 Järvsö IF                      15,13                    

 2 Fredrik Kristoffersson         89 IF Vingarna                    10,62                    

   Johnny Ulinder                 84 FK Älven                       DNF                      

 

 

M diskus

 

2kg                               

 

 1 Mats Olsson                    86 Järvsö IF                      44,26                    

 2 Niklas Viklund                 85 Skellefteå AIK                 39,92                    

 3 Lars Hamberg                   70 Nyåkers IK                     38,01                     

 4 Dick Viklund                   87 SkellefteåAIK                  36,78                    

 5 Johnny Ulinder                 84 FK Älven                       36,02                    

 

 

M slägga

 

7,26kg                            

 

 1 Mats Olsson                    86 Järvsö IF                      46,22                    

 2 Fredrik Andersson              90 Bollnäs FK                     29,86                    

 3 Tomas Björklund                70 IFK Umeå                       17,46                    

 

 

M spjut

 

800gr                             

 

 1 Niklas Viklund                 85 Skellefteå AIK                 58,21                    

 2 Robert Lindberg                88 Skellefteå AIK                 47,12                    

 3 Marcus Pakala                  86 IFK Umeå                       43,75                    

 

 

K 100m              FINAL

 

Vind: -1,5

 

 1 Marie Segerlund                89 Haparanda SKT                  13,35                     

 2 Anna Sunneborn                 70 Spårvägens FK                  13,41                    

 3 Emilia Eliasson                89 SollefteåGIF                   13,46                    

 4 Johanna Sandberg               89 Haparanda SKT                  14,07                    

 5 Emma Granlund                  89 Skellefteå AIK                 14,15                    

 6 Malin Pessa                    88 Haparanda SKT                  14,65                    

 

 

K 200m              FINAL

 

Vind: +4,2

 

 1 Cecilia Edfors                 87 Sollefteå GIF                  26,68                    

 2 Anna Sunneborn                 70 Spårvägens FK                  26,79                    

 3 Emilia Eliasson                89 Sollefteå GIF                  26,89                    

 4 Marie Segerlund                89 Haparanda SKT                  27,54                    

 5 Johanna Sandberg               89 Haparanda SKT                  28,21                    

 6 Tilde Jonsson                  88 Järvsö IF                      28,40                    

 

 

K 200m              heat  1

 

Vind: +4,8

 

 1 Cecilia Edfors                 87 Sollefteå GIF                  26,61                    

 2 Anna Sunneborn                 70 Spårvägens FK                  27,39                    

 3 Marie Segerlund                89 Haparanda SKT                  28,17                    

 4 Tilde Jonsson                  88 Järvsö IF                      28,29                     

 

 

K 200m              heat  2

 

Vind: +2,6

 

 1 Emilia Eliasson                89 Sollefteå GIF                 27,16                    

 2 Johanna Sandberg               89 Haparanda SKT                 28,32                    

 3 Emma Granlund                  89 Skellefteå AIK                28,55                    

 

 

K 400m              FINAL

 

 

 1 Karin Wåhlstedt                60 Järvsö IF                      61,98                    

 2 Tilde Jonsson                  88 Järvsö IF                      64,87                    

 

 

K 800m

 

 

 1 Karin Wåhlstedt                60 Järvsö IF                       2.20,63                 

 

 

K 1500m

 

 

 1 Karin Wåhlstedt                60 Järvsö IF                       4.41,84                 

 

 

K 5000m

 

 

 1 Marie Fredriksson              86 Tväråselets AIF                18.49,20                 

 

 

K 10000m

 

 

 1 Marie Fredriksson              86 Tväråselets AIF                39.12,61

 

 

K 100mh

 

 

 1 Marie Segerlund                89 Haparanda SKT                  17,24                    

 2 Malin Pessa                    88 Haparanda SKT                  18,56                    

                

 

 

K 400mh

 

76,2cm                            

 

 1 Emilia Granqvist               90 Östersunds GIF                 60,09                    

 2 Cecilia Edfors                 87 SollefteåGIF                   65,55                    

 3 Marie Segerlund                89 Haparanda SKT                  75,11                    

 

 

 

 

K längd

 

 

 1 Anna Sunneborn                70 Spårvägens FK                   4,68    +4,1            

 2 Johanna Sandberg              89 Haparanda SKT                   4,54    +4,0            

 3 Emma Granlund                 89 Skellefteå AIK                  4,40    +3,8            

 4 Malin Pessa                   88 Haparanda SKT                   4,30    +2,2            

 

 

K tresteg

 

 

 1 Anna Göransdotter Nilsson     77 Umedalens IF                   12,52    +3,3            

 2 Stina Nilsson                 87 FK Älven                       11,52    +4,9            

 3 Emma Granlund                 89 SkellefteåAIK                   9,47    +2,6            

 

 

K höjd

 

 

 1 Erika Wiklund                  88 Trångsvikens IF                 1,80                    

 2 Sandra Asplund                 85 IFK Umeå                        1,71                    

 3 Christine Fransson             88 Sundsvalls FI                   1,55                    

 3 Maja Johansson                 91 Iggesunds SK                    1,55                    

 

 

K kula

 

4kg                               

 

 1 Veronica Lundgren              86 Ånge BI                        11,60                    

 2 Johanna Sandberg               89 Haparanda SKT                   8,98                    

 3 Pernilla Wittiko               88 Haparanda SKT                   6,14                    

 

 

K diskus

 

1,0kg                             

 

 1 Jessica Larsson                85 Skellefteå AIK                 36,10                    

 2 Emelie Olofsson                89 IF Vingarna                    30,89                    

 3 Johanna Sandberg               89 Haparanda SKT                  28,16                    

 4 Renée Rångefors                88 Skellefteå AIK                 26,40                    

 

 

K slägga

 

4kg                               

 

 1 Veronica Lundgren              86 Ånge BI                        41,46                    

 2 Åsa Westberg                   87 IF Vingarna                    39,92                    

 3 Ida johansson                  89 Iggesunds SK                   38,44                    

 4 Emelie Olofsson                89 IF Vingarna                    37,13                     

 5 Maja Unander                   90 Sundsvalls FI                  36,23                    

 6 Maria Norgren                  85 Bollnäs FK                     32,63                    

 7 Pernilla Wittiko               88 Haparanda SKT                  29,07                    

 8 Johanna Sandberg               89 Haparanda SKT                  19,56                    

 

 

 

 

K spjut

600gr                             

 

 1 Isabell Gradin                 88 Sundsvalls FI                  40,76                    

 2 Pernilla Wittiko               88 Haparanda SKT                  39,23                    

 

 

P19 110mh

100cm                             

 

 1 Rasmus Nim                     89 Gäddede SK                     15,63                     

 

 

P19 diskus

1,75                              

 

 1 Peter Edfors                   89 Sollefteå GIF                   40,59                    

 2 Rasmus Nim                     89 Gäddede SK                     37,67                    

 3 Fredrik Kristoffersson         89 IF Vingarna                    32,10                    

 

 

P17 100m            FINAL

Vind: -0,3

 

 1 Adam Andersson                 91 Skellefteå AIK                  11,52                    

 2 David Rångefors                90 Skellefte åAIK                  11,64                    

 3 Marcus Åsberg                  90 Söderhamns IF                   11,74                    

 4 Jens Engström                  90 Söderhamns IF                   12,06                     

 5 Jonas Ögren                    91 Skellefteå AIK                  12,14                    

 6 Kristoffer Hedlund             91 Kramfors All                    12,16                    

 7 Nils Bergmark                  91 Skellefteå AIK                  12,26                    

 8 Gustav Innala                  91 Bodens FI                       12,74                    

 

 

P17 100m            heat  1

Vind: -2,4

 

 1 Adam Andersson                 91 Skellefteå AIK                 12,00                     

 2 David Rångefors                90 Skellefteå AIK                 12,08                    

 3 Nils Bergmark                  91 Skellefteå AIK                 12,45                    

 4 Gustav Innala                  91 Bodens FI                      12,61                    

 5 Simon Styrman                  91 Haparanda SKT                  12,62                    

 6 Anton Mickelsson               90 Skellefteå AIK                 12,73                    

 7 Joar Michanek                  91 Frösö IF                       12,89                    

 

 

P17 100m            heat  2

Vind: -0,4

 

 1 Marcus Åsberg                  90 Söderhamns IF                  11,91                     

 2 Jens Engström                  90 Söderhamns IF                  12,19                    

 3 Jonas Ögren                    91 Skellefteå AIK                 12,36                    

 4 Kristoffer Hedlund             91 Kramfors All                   12,40                    

 5 Pekka Matala                   90 Haparanda SKT                  13,00                    

 6 Oscar Wirén-Tjärner            90 Bodens FI                      13,41                    

 

 

 

 

 

 

P17 200m            FINAL

Vind: +3,9

 

 1 Marcus Åsberg                  90 Söderhamns IF                  22,60                    

 2 David Rångefors                90 Skellefteå AIK                 22,90                    

 3 Jens Engström                  90 Söderhamns IF                  24,01                    

 4 Pekka Matala                   90 Haparanda SKT                  25,71                    

 

 

P17 800m

 

 1 Jesper Hamrin                  90 Frösö IF                        2.04,70                 

 2 Lars Lindberg                  91 IF Vingarna                     2.11,76                 

 3 Joel Dynesius                  90 Umedalens IF                    2.21,50                 

 4 Björn Åström                   92 Bodens FI                       2.21,67                 

 5 Jonas Forsberg                 90 PiteåIF                         2.33,25                 

 

 

P17 1500m

 

 

 1 Jesper Hamrin                  90 Frösö IF                        4.23,59                 

 2 Jonathan Edlund                90 Umedalens IF                    4.33,08                 

 3 Jonas Forsberg                 90 PiteåIF                         5.19,10                 

 

 

P17 3000m

 

 

 1 Aron Sortelius                 91 Kramfors All                   13.12,00                 

 

 

P17 110mh           FINAL

 

Vind: +3,5

 

 1 Simon Styrman                  91 Haparanda SKT                  16,90                    

 2 Adam Lundmark                  90 Skellefteå AIK                 16,98                    

 

 

P17 300mh

 

 

 1 Pekka Matala                   90 Haparanda SKT                  51,16

 

 

P17 1500m hi

 

 1 Aron Sortelius                 91 Kramfors All                  6.55,70                     

 

P17 längd

 

 1 Kristoffer Hedlund            91 Kramfors All                    6,05    +2,3            

 2 David Rångefors               90 Skellefteå AIK                  6,01    +1,2            

 3 Joar Michanek                 91 Frösö IF                        5,57    +3,5            

 4 Simon Styrman                 91 Haparanda SKT                   5,54    +3,0            

 5 John Karlsson                 91 PiteåIF                         5,49    +2,8            

 6 Anton Mickelsson              90 SkellefteåAIK                   5,33    +3,4             

 7 Peter Svedlund                90 Haparanda SKT                   4,94    +2,5            

 8 Pekka Matala                  90 Haparanda SKT                   4,56    +2,4            

 

 

P17 tresteg

 

 1 John Karlsson                  91 PiteåIF                       12,58    +1,6            

 2 Jonas Ögren                    91 Skellefteå AIK                12,19    +4,5            

 3 Joar Michanek                  91 Frösö IF                      11,08    +2,3            

 

 

P17 höjd

 

 

 1 Jonas Ögren                    91 Skellefteå AIK                 1,80                    

 2 Simon Styrman                  91 Haparanda SKT                  1,77                    

 3 Adam Lundmark                  90 Skellefteå AIK                 1,60                    

 4 Peter Svedlund                 90 Haparanda SKT                  1,55                    

 

 

P17 stav

 

 

 1 Oscar Wirén-Tjärner            90 Bodens FI                       3,50                    

 2 Simon Styrman                  91 Haparanda SKT                   3,00                    

 3 Peter Svedlund                 90 Haparanda SKT                   2,60                    

   Pekka Matala                   90 Haparanda SKT                 Ej res.   

 

 

P17 kula

 

 

 1 Benjamin Hyvönen               90 Vännäs FI                      11,86                    

 2 Henrik Sjöstrand               90 Östersunds GIF                 11,71                    

 3 Mattias Lindberg               90 Skellefteå AIK                 10,20                    

 4 Martin Bolin                   91 Kramfors All                   8,41                     

   Thomas Walch                   91 Gefle IF                       DNF                      

 

 

P17 diskus

 

 

 1 Jonas Jonsson                  90 IFK Strömsund                 38,92                    

 2 Mattias Lindberg               90 Skellefteå AIK                36,76                    

 3 John Sehlberg                  90 IFK Umeå                      34,28                    

 

 

P17 slägga

 

 

 1 Mattias Lindberg               90 Skellefteå AIK                50,53                    

 2 Jonas Jonsson                  90 IFK Strömsund                 48,90                    

 3 Fredrik Andersson              90 Bollnäs FK                    37,53                    

   Benjamin Hyvönen               90 Vännäs FI                      DNF                      

 

 

P17 spjut

 

 

 1 Benjamin Hyvönen               90 Vännäs FI                      54,37                     

 2 Jonas Ögren                    91 Skellefteå AIK                 43,21                    

 3 Kristoffer Hedlund             91 Kramfors All                   42,38                    

 4 Henrik Sjöstrand               90 Östersunds GIF                 39,11                    

 

 

F17 100m            FINAL

 

Vind: -0,5

 

 1 Amanda Lidström                91 Umedalens IF                   13,23                    

 2 Mia Stenvall                   90 PiteåIF                        13,30                    

 3 Maj Johansson                  91 Östersunds GIF                 13,47                    

 4 Josefin Loggert                91 Bodens FI                      13,59                    

 5 Emilia Segerlund               90 Haparanda SKT                  13,93                    

 6 Johanna Selin                  91 Söderhamns IF                  13,99                    

 7 Emelie Sundqvist               91 Haparanda SKT                  14,03                     

 8 Molly Östlin                   90 Söderhamns IF                  14,26                    

 

 

F17 100m            heat  1

 

Vind: -2,5

 

 1 Amanda Lidström                91 Umedalens IF                   13,44                    

 2 Mia Stenvall                   90 PiteåIF                        13,56                    

 3 Maj Johansson                  91 Östersunds GIF                 13,78                    

 4 Emelie Sundqvist               91 Haparanda SKT                  14,22                    

 5 Johanna Selin                  91 Söderhamns IF                  14,26                    

 6 Isabelle Sundin                90 TimråAIF                       14,66                    

 

 

F17 100m            heat  2

 

Vind: +0,2

 

 1 Josefin Loggert                91 Bodens FI                      13,73                    

 2 Emilia Segerlund               90 Haparanda SKT                  14,00                    

 3 Molly Östlin                   90 Söderhamns IF                  14,46                    

 4 Johanna Hedberg                91 Söderhamns IF                  14,79                    

 

 

F17 200m            FINAL

 

Vind: +2,3

 

 1 Amanda Lidström                91 Umedalens IF                   26,18                    

 2 Johanna Mosell                 91 Söderhamns IF                  26,58                    

 3 Mia Stenvall                   90 PiteåIF                        26,89                    

 4 Maj Johansson                  91 Östersunds GIF                 27,03                    

 5 Molly Östlin                   90 Söderhamns IF                  28,37                    

 

 

F17 200m            heat  1

 

Vind: +5,2

 

 1 Mia Stenvall                   90 PiteåIF                        26,87                    

 2 Maj Johansson                  91 Östersunds GIF                 26,96                    

 3 Molly Östlin                   90 Söderhamns IF                  28,14                    

 4 Johanna Hedberg                91 Söderhamns IF                  28,90                    

 5 Isabelle Sundin                90 TimråAIF                       29,58                    

 

 

 

 

F17 200m            heat  2

Vind: +2,8

 

 1 Amanda Lidström                91 Umedalens IF                   26,72                    

 2 Johanna Mosell                 91 Söderhamns IF                  26,81                    

 3 Sofie Ögren                    91 Skellefteå AIK                 27,27                     

 4 Maria Kastberg                 91 Järvsö IF                      29,53                    

 5 Jasmin Lundbäck                90 Haparanda SKT                  29,95                    

 

 

F17 400m            FINAL

 

 

 1 Johanna Mosell                 91 Söderhamns IF                  59,73                    

 2 Jessica Lundmark               90 Skellefteå AIK                 60,66                    

 

 

F17 800m

 

 

 1 Jessica Lundmark               90 Skellefteå AIK                  2.23,04                  

 2 Angelika Wiklund               91 IKSU Friidrott                  2.26,33                 

 3 Caroline Blombacke             91 Mojärvs SK                      2.39,50                 

 4 Malin Olofsson                 91 Trångsvikens IF                 2.46,05                 

 

 

F17 3000m

 

 

 1 Malin Olofsson                 91 Trångsvikens IF                11.32,50                 

 2 Caroline Blombacke             91 Mojärvs SK                     11.37,30                 

 

 

F17 100mh

 

Vind: +2,9

 

 1 Josefin Loggert                91 Bodens FI                      15,49                    

 2 Jasmin Lundbäck                90 Haparanda SKT                  16,26                    

 

 

F17 300mh

 

 

 1 Josefin Loggert                91 Bodens FI                      48,33                    

 2 Emilia Segerlund               90 Haparanda SKT                  53,91                    

 

 

F17 längd

 

 

 1 Sandra Eriksson                91 Skellefteå AIK                 5,36    +4,9            

 2 Johanna Hedberg                91 Söderhamns IF                  4,90    +6,2            

 3 Jasmin Lundbäck                90 Haparanda SKT                  4,81    +0,5            

 4 Molly Östlin                   90 Söderhamns IF                  4,69    +3,8            

 5 Sofie Ögren                    91 Skellefteå AIK                 4,66    +3,2            

 6 Isabelle Sundin                90 TimråAIF                       4,46    +3,8            

 

 

F17 tresteg

 

 

 1 Sandra Eriksson               91 Skellefteå AIK                 11,09    +2,7            

 2 Linnéa Linjamaa               91 Frösö IF                       10,30    +4,9            

 3 Johanna Hedberg               91 Söderhamns IF                  9,70    +3,0            

 

 

F17 höjd

 

 

 1 Linnéa Linjamaa                91 Frösö IF                        1,67                    

 2 Maja Johansson                 91 Iggesunds SK                    1,61                    

 3 Jasmin Lundbäck                90 Haparanda SKT                   1,45                    

 4 Isabelle Sundin                90 TimråAIF                        1,40                    

 

 

F17 stav

 

 

 1 Maria Kastberg                 91 Järvsö IF                       2,40                     

 2 Emelie Sundqvist               91 Haparanda SKT                   2,20                    

 3 Emilia Segerlund               90 Haparanda SKT                   2,20                    

 

 

F17 kula

 

 

 1 Ann Persson                    90 Brännans IF                   11,22                    

 2 Sofie Ögren                    91 Skellefteå AIK                 9,97                    

 3 Maria Kastberg                 91 Järvsö IF                      9,91                    

 4 Amanda Holmqvist               91 Skellefteå AIK                 9,80                    

 5 Linnéa Linjamaa                91 Frösö IF                       8,78                    

 6 Emelie Sundqvist               91 Haparanda SKT                  8,77                     

 7 Lina Bjurman                   91 Skellefteå AIK                 8,53                    

 

 

F17 diskus

 

 

 1 Ann Persson                    90 Brännans IF                    28,80                    

 2 Maria Kastberg                 91 Järvsö IF                      28,09                    

 3 Emelie Sundqvist               91 Haparanda SKT                  21,89                    

 4 Amanda Holmqvist               91 SkellefteåAIK                  21,52                    

 

 

F17 slägga

 

 

 1 Maja Unander                   90 Sundsvalls FI                  35,46                    

 2 Maria Kastberg                 91 Järvsö IF                      34,37                    

 3 Andrea Nordling                91 IF Vingarna                    31,69                    

 4 Lina Bjurman                   91 Skellefteå AIK                 26,21                    

 

 

F17 spjut

 

 

 1 Jennifer Tarberg               90 SollefteåGIF                   38,40                    

 2 Maria Kastberg                 91 Järvsö IF                      31,58                    

 3 Lina Bjurman                   91 Skellefteå AIK                 29,85                    

 4 Amanda Holmqvist               91 Skellefteå AIK                 27,13                    

 5 Hanna Röstlin                  90 Söderhamns IF                  23,67                    

 6 Jasmin Lundbäck                90 Haparanda SKT                  23,02                    

 

 

P15 100m            FINAL

 

Vind: +0,2

 

 1 Kristoffer Karlström           92 Östersunds GIF                 12,22                    

 2 Robin Gradin                   92 Brännans IF                    12,50                    

 3 Oscar Jansson                  92 IFK Strömsund                  12,63                    

 

 

P15 300m

 

 

 1 Kristoffer Karlström           92 Östersunds GIF                 42,07                    

 2 Björn Åström                   92 Bodens FI                      43,78                    

 

 

P15 800m

 

 

 1 Johan Friman                   92 Brännans IF                     2.18,82                 

 

 

P15 2000m

 

 

 1 Johan Friman                   92 Brännans IF                     6.41,39                 

 2 Jonatan Nordebo                92 Tväråselets AIF                 7.11,84                 

 

 

P15 1500m hi

 

 

 1 Jonatan Nordebo                92 Tväråselets AIF                 5.32,94                 

 

 

P15 100mh

 

Vind: +3,5

 

 1 Samuel Victorsson              95 Trångsvikens IF                16,06                     

 

 

P15 längd

 

 

 1 Kristoffer Karlström          92 Östersunds GIF                  5,61    +4,6            

 2 Oscar Jansson                 92 IFK Strömsund                   5,47    +4,5            

 3 Samuel Victorsson             95 Trångsvikens IF                 4,88    +4,5            

 

 

P15 tresteg

 

 

 1 Oscar Jansson                 92 IFK Strömsund                  11,87    +4,9            

 2 Samuel Victorsson             95 Trångsvikens IF                11,38    +3,7            

 

 

 

P15 kula

 

 1 Robin Gradin                   92 Brännans IF                    10,95                    

 2 Kristoffer Karlström           92 Östersunds GIF                 10,72                     

 

 

P15 spjut

 

 

 1 Samuel Victorsson              95 Trångsvikens IF                38,44                    

 2 Linus Vainionpää               92 Trångsvikens IF                30,39                    

 

 

F15 100m            FINAL

 

Vind: -2,1

 

 1 Sofie Näslund                  92 IF Vingarna                    13,60                    

 2 Agnes Nilsson                  92 Söderhamns IF                  13,63                    

 3 Evelina Nyman-Wänseth          92 Östersunds GIF                 13,91                    

 4 Toove Östlin                   91 Söderhamns IF                  14,11                    

 5 Anna Nymo                      92 Östersunds GIF                 14,38                    

 6 Karin Karlsson                 92 LuleåFI                        14,45                    

 7 Clara Innala                   92 Bodens FI                      14,78                    

 8 Magdalena Nilsson              92 Bodens FI                      14,84                     

 

 

F15 300m

 

 

 1 Agnes Nilsson                  92 Söderhamns IF                  46,17                    

 2 Toove Östlin                   91 Söderhamns IF                  46,29                    

 

 

F15 800m

 

 

 1 Therese Moberg                 93 Ånge BI                         2.39,35                 

 

 

F15 2000m

 

 

 1 Therese Moberg                 93 Ånge BI                         7.28,58                 

 

 

F15 80mh

 

Vind: +3,1

 

 1 Elin Sångberg                  92 Strands IF                     12,46                    

 2 Sofie Näslund                  92 IF Vingarna                    12,48                    

 

 

F15 längd

 

 

 1 Elin Sångberg                 92 Strands IF                      5,20    +4,3             

 2 Evelina Nyman-Wänseth         92 Östersunds GIF                  4,75    +2,6            

 3 Agnes Nilsson                 92 Söderhamns IF                   4,62    +6,0            

 4 Magdalena Nilsson             92 Bodens FI                       4,61    +5,5            

 5 Toove Östlin                  91 Söderhamns IF                   4,53    +2,4            

 6 Clara Innala                  92 Bodens FI                       4,35    +4,4            

 7 Liv Andersson                 92 Öråns SK                        3,93    +1,5            

 

 

F15 höjd

 

 

 1 Agnes Nilsson                  92 Söderhamns IF                   1,40                    

 2 Magdalena Nilsson              92 Bodens FI                       1,35                    

 3 Karin Karlsson                 92 LuleåFI                         1,30                    

 

 

F15 kula

 

 

 1 Charlotta Hyvönen              92 Vännäs FI                      10,44                    

 2 Linn Jonsson                   92 IFK Strömsund                  10,34                    

 3 Karin Karlsson                 92 LuleåFI                         8,94                    

 4 Anna Nymo                      92 Östersunds GIF                  8,71                    

 5 Liv Andersson                  92 Öråns SK                        8,64                    

 6 Magdalena Nilsson              92 Bodens FI                       8,29                    

 7 Agnes Nilsson                  92 Söderhamns IF                   7,44                    

 

 

F15 diskus

 

 

 1 Malin Johansson                92 IFK Strömsund                  36,06                    

 2 Malin Kvist                    92 Järvsö IF                      34,81                     

 3 Linn Jonsson                   92 IFK Strömsund                  34,51                    

 4 Liv Andersson                  92 Öråns SK                       20,02                    

 5 Clara Innala                   92 Bodens FI                      16,07                    

 

 

F15 slägga

 

 

 1 Malin Johansson                92 IFK Strömsund                  47,14                    

 2 Linn Jonsson                   92 IFK Strömsund                  46,02                    

 3 Liv Andersson                  92 Öråns SK                       37,16                    

 4 Charlotta Hyvönen              92 Vännäs FI                      32,49                    

 5 Malin Kvist                    92 Järvsö IF                      31,35                     

 6 Magdalena Nilsson              92 Bodens FI                      24,20                    

 7 Clara Innala                   92 Bodens FI                      21,45                    

 

 

F15 spjut

 

 

 1 Malin Johansson                92 IFK Strömsund                  29,83                    

 2 Charlotta Hyvönen              92 Vännäs FI                      29,73                    

 3 Toove Östlin                   91 Söderhamns IF                  29,39                    

 4 Agnes Nilsson                  92 Söderhamns IF                  27,99                    

 

 

F15 300mh

 

 

 1 Sofie Näslund                  92 IF Vingarna                    46,83                    

 2 Evelina Nyman-Wänseth          92 Östersunds GIF                 47,68                    

 

 

F17 1500m

 

 

 1 Angelika Wiklund               91 IKSU Friidrott                4.53,12