Resultat   Bodens Sommarspel 2008          
 
    MÄN 100 M    Vind +2,52  
1   Erik Lindberg -87 Haparanda SKT 11.12  
2   Jonathan Waltersson-85 Bollnäs FIK 11.16  
3   Andre Brännström -87 Skellefteå AIK 11.17  
 
 
    MÄN 200 M    Vind -0,62  
1   Jonathan Waltersson-85 Bollnäs FIK 23.02  
2   Erik Lindberg -87 Haparanda SKT 23.50  
 
 
    P19 100 M    Vind +2,52  
1   David Rångefors-90 Skellefteå AIK 11.37  
2   Mattias Lindberg -90 Skellefteå AIK 11.76  
3   Peter Svedlund -90 Haparanda SKT 12.01  
4   Erik Johansson-90 Luleå Friidrott 12.70  
5   Pekka Matala -90 Haparanda SKT 13.04  
 
 
    P19 200 M    Vind -0,62  
1   Peter Svedlund -90 Haparanda SKT 25.31  
2   Erik Johansson-90 Luleå Friidrott 26.13  
3   Pekka Matala -90 Haparanda SKT 30.11  
 
 
    P19 300 M HÄCK      
1   Peter Svedlund -90 Haparanda SKT 45.85  
2   Pekka Matala -90 Haparanda SKT 50.58  
 
 
    P17 100 M    Vind +1,82  
1   Simon Styrman -91 Haparanda SKT 11.56  
2   Nils Bergmark-91 Skellefteå AIK 11.74  
3   Jaakko Laakonen -91 Haparanda SKT 12.45  
4   Fredrik Mäki-91 Haparanda SKT 13.39  
 
 
    P17 200 M    Vind -0,89  
1   Simon Styrman -91 Haparanda SKT 23.93  
2   Jaakko Laakonen -91 Haparanda SKT 25.79  
3   Fredrik Mäki-91 Haparanda SKT 28.21  
 
 
    P17 1500 M      
1   Jaakko Laakonen -91 Haparanda SKT 5.01,63  
2   Fredrik Mäki-91 Haparanda SKT 5.31,98  
 
 
    P17 300 M HÄCK      
1   Jaakko Laakonen -91 Haparanda SKT 45.47  
 
 
    P15 100 M    Vind +1,82  
1   Jesper Kärki -94 Haparanda SKT 13.34  
 
 
    P13 80 M    Vind -0,79  
1   Johan Stenvall -95 Boden Friidrott 10.93  
2   Rasmus Johansson-95 Tväråselets AIF 11.48  
3   Simon Berglund-96 Luleå Friidrott 12.34  
4   Johan Reimhagen-96 Luleå Friidrott 12.86  
5   Daniel Folkesson -95 Luleå Friidrott 13.21  
6   Daniel Fröjd Wasberg-96 Luleå Friidrott 13.80  
 
 
    P13 200 M +1,70 vind      
1   Rasmus Johansson-95 Tväråselets AIF 29.87  
2   Simon Berglund-96 Luleå Friidrott 31.01  
3   Daniel Folkesson -95 Luleå Friidrott 34.53  
 
 
    P13 60 M HÄCK    Vind -3,24  
1   Daniel Folkesson -95 Luleå Friidrott 13.35  
 
 
    P11 60 M      
1   Ludvig Olofsson-98 Boden Friidrott 10.01  
2   Rasmus Loggert -97 Boden Friidrott 10.18  
3   Christian Fryksten-98 Piteå IF 10.36  
4   Robert Ariluoma-98 Haparanda SKT 10.55  
5   Gustav Pesula-98 Haparanda SKT 11.54  
 
 
    P11 600 M      
1   Rasmus Loggert -97 Boden Friidrott 2.11,29  
2   Robert Ariluoma-98 Haparanda SKT 2.44,67  
3   Gustav Pesula-98 Haparanda SKT 2.48,99  
 
 
    P9 60 M    Vind 1,84  
1   Felix Johansson-99 Tväråselets AIF 10.24  
2   Pontus Strömbäck -99 Luleå Friidrott 11.11  
3   Anton Ledin -00 Boden Friidrott 11.39  
4   Simon Andersson-99 Boden Friidrott 11.63  
5   Noah Sundqvist-99 Boden Friidrott 11.90  
6   Jesper Ariluoma Haparanda SKT 11.93  
7   Aldin Gutic-99 Boden Friidrott 12.65  
 
 
    P9 400 M      
1   Felix Johansson-99 Tväråselets AIF 1.28,04  
2   Pontus Strömbäck -99 Luleå Friidrott 1.30,25  
3   Simon Andersson-99 Boden Friidrott 1.31,25  
DNS   Anton Ledin -00 Boden Friidrott DNS  
 
 
    P7 60 M    Vind -0,27  
1   Arvid Lestander-01 Piteå IF 10.86  
2   Elvin Gutic-01 Boden Friidrott 15.80  
DNS   Aaron Grape-01 Luleå Friidrott DNS  
 
 
    P7 300 M      
1   Arvid Lestander-01 Piteå IF 0.00  
 
 
    KVINNOR 3000 M      
1   Marie Eriksson-86 Tväråselets AIF 11.10,06  
 
 
    F19 100 M    Vind +2,19  
1   Mia Stenvall -90 Piteå IF 13.09  
2   Emma Granlund-89 Skellefteå AIK 13.84  
 
 
    F19 200 M    Vind -1,30  
1   Jessica Lundmark-90 Skellefteå AIK 26.94  
2   Mia Stenvall -90 Piteå IF 26.95  
3   Emma Granlund-89 Skellefteå AIK 28.96  
 
 
    F19 800 M      
1   Ida Alainentalo -90 Boden Friidrott 2.51,55  
 
 
    F19 1500 M      
1   Ida Alainentalo -90 Boden Friidrott 5.58,23  
 
 
    F19 100 M HÄCK    Vind -2,77  
1   Jasmin Lundbäck -90 Haparanda SKT 17.63  
 
 
    F17 100 M    Vind +2,19  
1   Josefine Rutfors-Isaksson-92 Luleå Friidrott 14.21  
 
 
    F17 200 M    Vind -1,30  
1   Josefine Rutfors-Isaksson-92 Luleå Friidrott 29.95  
 
 
    F17 800 M      
1   Josefine Rutfors-Isaksson-92 Luleå Friidrott 2.50,06  
 
 
    F17 100 M HÄCK    Vind -2,77  
1   Josefin Loggert -91 Boden Friidrott 15.73  
 
 
    F17 300 M HÄCK      
1   Josefin Loggert -91 Boden Friidrott 45.47  
 
 
    F15 100 M    Vind +1,72  
1   Hanna Öhlund -93 Boden Friidrott 13.20  
2   Amanda Lundberg -93 Boden Friidrott 14.12  
3   Angelica Löfbom-94 Piteå IF 14.16  
4   Elin Svedlund -93 Haparanda SKT 14.30  
5   Mikaela Stålarm-94 Haparanda SKT 14.33  
6   Jessica Taawo-94 Haparanda SKT 14.79  
7   Frida Andersson-G-94 Haparanda SKT 14.83  
 
 
    F15 200 M    Vind +0,74  
1   Hanna Öhlund -93 Boden Friidrott 28.43  
2   Amanda Lundberg -93 Boden Friidrott 30.77  
3   Mikaela Stålarm-94 Haparanda SKT 31.28  
4   Emma Noren-94 Piteå IF 33.98  
 
 
    F15 800 M      
1   Hanna Gustafsson-96 Luleå Friidrott 2.48,17  
2   Amanda Lundberg -93 Boden Friidrott 2.51,08  
3   Fanny Andersson-95 Boden Friidrott 2.54,81  
 
 
    F15 80 M HÄCK    Vind -0,65  
1   Hanna Öhlund -93 Boden Friidrott 13.37  
2   Linnea Styrman -94 Haparanda SKT 13.64  
3   Åsa Brännmark -93 Tväråselets AIF 13.73  
4   Angelica Löfbom-94 Piteå IF 14.40  
5   Emma Noren-94 Piteå IF 17.65  
 
 
    F15 300 M HÄCK      
1   Hanna Öhlund -93 Boden Friidrott 51.14  
2   Amanda Lundberg -93 Boden Friidrott 55.33  
 
 
    F13 80 M  HEAT 1  Vind -1,04  
1   Adriana Janic-96 Luleå Friidrott 11.39   Final  
2   Eva-Marie Wikström-95 Haparanda SKT 11.52   Final  
3   Nadia Ohrsell-96 Luleå Friidrott 11.57   Final  
4   Ina Westin-95 Haparanda SKT 12.71   Final  
5   Fanny Andersson-95 Boden Friidrott 13.37  
6   Jennifer Olovsson-96 Luleå Friidrott 14.56  
 
 
    F13 80 M  HEAT 2  Vind -0,98  
1   Emelie Gustafsson -95 Boden Friidrott 11.66   Final  
2   Josefin Laestadius-96 Boden Friidrott 11.73   Final  
3   Linnea Wikström-95 Boden Friidrott 11.77   Final  
4   Hanna Gustafsson-96 Luleå Friidrott 12.15   Final  
5   Hanna Lundberg -96 Boden Friidrott 14.05  
6   Erica Eriksson-96 Luleå Friidrott 15.52  
 
 
    F13 80 M  FINAL  Vind -0,43  
1   Eva-Marie Wikström-95 Haparanda SKT 11.40  
2   Adriana Janic-96 Luleå Friidrott 11.50  
3   Nadia Ohrsell-96 Luleå Friidrott 11.69  
4   Emelie Gustafsson -95 Boden Friidrott 11.83  
5   Josefin Laestadius-96 Boden Friidrott 11.89  
6   Linnea Wikström-95 Boden Friidrott 11.93  
7   Hanna Gustafsson-96 Luleå Friidrott 12.24  
8   Ina Westin-95 Haparanda SKT 13.03  
 
 
    F13 200 M  HEAT 1  Vind +0,70  
1   Linnea Wikström-95 Boden Friidrott 29.48   Final  
2   Josefin Laestadius-96 Boden Friidrott 30.22   Final  
3   Hanna Gustafsson-96 Luleå Friidrott 30.85   Final  
4   Adriana Janic-96 Luleå Friidrott 31.44  
5   Ina Westin-95 Haparanda SKT 32.80  
 
 
    F13 200 M  HEAT 2  Vind +1,82  
1   Nadia Ohrsell-96 Luleå Friidrott 29.77   Final  
2   Emelie Gustafsson -95 Boden Friidrott 29.79   Final  
3   Sara Nilsson -95 Skellefteå AIK 31.21   Final  
4   Jennifer Sundström -96 Luleå Friidrott 32.88  
5   Fanny Andersson-95 Boden Friidrott 33.64  
6   Jennifer Olovsson-96 Luleå Friidrott 38.49  
 
 
    F13 200 M Resultat      
1   Linnea Wikström-95 Boden Friidrott 29.48  
2   Nadia Ohrsell-96 Luleå Friidrott 29.77  
3   Emelie Gustafsson -95 Boden Friidrott 29.79  
4   Josefin Laestadius-96 Boden Friidrott 30.22  
5   Hanna Gustafsson-96 Luleå Friidrott 30.85  
6   Sara Nilsson -95 Skellefteå AIK 31.21  
7   Adriana Janic-96 Luleå Friidrott 31.44  
8   Ina Westin-95 Haparanda SKT 32.80  
9   Jennifer Sundström -96 Luleå Friidrott 32.88  
10   Fanny Andersson-95 Boden Friidrott 33.64  
11   Jennifer Olovsson-96 Luleå Friidrott 38.49  
 
 
    F13 60 M HÄCK    Vind -3,24  
1   Adriana Janic-96 Luleå Friidrott 11.22  
2   Nadja Ohrsell-96 Luleå Friidrott 12.50  
3   Ina Westin-95 Haparanda SKT 12.64  
4   Hanna Gustafsson-96 Luleå Friidrott 13.05  
 
 
    F11 60 M  HEAT 1  Vind -2,05  
1   Klara Rovainen -97 Luleå Friidrott 9.43   Final  
2   Emma Strömbäck -97 Luleå Friidrott 10.31   Final  
3   Julia Åström-97 Luleå Friidrott 11.09  
4   Moa Bergqvist-97 Boden Friidrott 11.27  
5   Noomi Westling Öhman-98 Luleå Friidrott 11.52  
6   Ida Alawahtola-97 Haparanda SKT 11.67  
 
 
    F11 60 M  HEAT 2  Vind -2,24  
1   Jenny Lestander-98 Piteå IF 9.43   Final  
2   Cecilia Sjöberg-99 Luleå Friidrott 9.56   Final  
3   Melinda Hedstig-97 Luleå Friidrott 10.12   Final  
4   Sanna Ström-97 Luleå Friidrott 10.44   Final  
5   Mia Bergqvist-97 Boden Friidrott 10.63   Final  
6   Wilma Styrman-98 Haparanda SKT 10.96   Final  
7   Josefin Füreder-97 Luleå Friidrott 11.30  
 
 
    F11 60 M  FINAL    
1   Klara Rovainen -97 Luleå Friidrott 9.40  
2   Cecilia Sjöberg-99 Luleå Friidrott 9.50  
3   Jenny Lestander-98 Piteå IF 9.60  
4   Melinda Hedstig-97 Luleå Friidrott 10.19  
5   Emma Strömbäck -97 Luleå Friidrott 10.37  
6   Sanna Ström-97 Luleå Friidrott 10.60  
7   Mia Bergqvist-97 Boden Friidrott 10.80  
8   Wilma Styrman-98 Haparanda SKT 11.54  
 
 
    F11 600 M      
1   Cecilia Sjöberg-99 Luleå Friidrott 2.11,69  
2   Melinda Hedstig-97 Luleå Friidrott 2.14,12  
3   Klara Rovainen -97 Luleå Friidrott 2.14,22  
4   Jenny Lestander-98 Piteå IF 2.21,79  
 
 
    F9 60 M  HEAT 1  Vind -2,91  
1   Mikaela Wikström Bäck-99 Luleå Friidrott 10.91   Final  
2   Ellinor Lernstål-99 Luleå Friidrott 11.29   Final  
3   Elin Loggert-99 Boden Friidrott 11.63   Final  
4   Therese Hedlund-00 Boden Friidrott 12.05   Final  
5   Melinda Åström-99 Luleå Friidrott 12.22   Final  
 
 
    F9 60 M  HEAT 2  Vind -0,58  
1   Alva Johansen-99 Luleå Friidrott 10.93   Final  
2   Susanne Jakobsen-99 Boden Friidrott 11.38   Final  
3   Sara Nyman-00 Boden Friidrott 12.51   Final  
4   Frida Hesse-00 Boden Friidrott 12.63  
DNS   Lisa Kullbrandt -00 Boden Friidrott DNS  
 
 
    F9 60 M  FINAL  Vind -3,29  
1   Mikaela Wikström Bäck-99 Luleå Friidrott 10.99  
2   Alva Johansen-99 Luleå Friidrott 11.24  
3   Ellinor Lernstål-99 Luleå Friidrott 11.32  
4   Elin Loggert-99 Boden Friidrott 11.74  
5   Susanne Jakobsen-99 Boden Friidrott 11.78  
6   Therese Hedlund-00 Boden Friidrott 12.08  
7   Melinda Åström-99 Luleå Friidrott 12.25  
8   Sara Nyman-00 Boden Friidrott 12.94  
 
 
    F9 400 M      
1   Alva Johansen-99 Luleå Friidrott 1.27,59  
2   Susanne Jakobsen-99 Boden Friidrott 1.27,92  
3   Ellinor Lernstål-99 Luleå Friidrott 1.27,97  
4   Mikaela Wikström Bäck-99 Luleå Friidrott 1.29,20  
5   Elin Loggert-99 Boden Friidrott 1.31,24  
6   Melinda Åström-99 Luleå Friidrott 1.39,88  
7   Therese Hedlund-00 Boden Friidrott 1.40,02  
 
 
    F7 60 M    Vind -0,27  
1   Elin Karvonen-01 Piteå IF 11.10  
2   Erika Gustafsson-01 Boden Friidrott 12.67  
 
 
    F7 300 M      
1   Elin Karvonen-01 Piteå IF 0.00  
2   Erika Gustafsson-01 Boden Friidrott 0.00  
 
 
  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram